News

Annual Awards

Annual Awards

LATEST UPDATE - SEP 20, 2020

Visit the Calendar for more details about annual awards events.

Annually, District 56 spotlights individual contributions that go above and beyond. 

The Communication and Leadership Award

This award is given to a an individual, not typically a Toastmaster, who is a leader in our community that affects others’ lives through communication and courageous leadership.

District 56 Communication and Leadership Award Recipients
Year  Communication and Leadership Award Recipients
Spring 2021  Anne Chandler, Executive Director of Houston Volunteer Lawyers
Spring 2020  Judy Umlas, Sr. Vice President, author and trainer at International Institute for Learning, Inc.
Spring 2019  Chuck Tylka, Fire Chief of the Southeast Volunteer Fire Department of Houston, TX
Spring 2018  Sarah Raleigh
Fall 2017  Not Awarded
Spring 2017  Wanda Adams
Fall 2016  Not Awarded
Spring 2016  Sadhan Majumder, MD, PhD
Fall 2015  Not Awarded
Spring 2015  Pamela McCown, DTM, PID
Fall 2014  Not Awarded
Spring 2014  Maria Todd, Radio Personality
Fall 2013  Not Awarded
Spring 2013  Brentwood Community Foundation and Gulf Coast Regional Blood Center
Fall 2012  Not Awarded
Spring 2012  Major Emilio Rodriguez, Reagan JROTC
Fall 2011  Not Awarded
Spring 2011  Sandra Zimmer, Self-Expression Center
Fall 2010  Not Awarded
Spring 2010  Deborah Duncan, KHOU “Great Day Houston” Talk Show Host
Fall 2009  Not Awarded
Spring 2009  Frank Billingsly, KPRC Local 2 News Chief Meteorologist
Fall 2008  Not Awarded
Spring 2008  Sheila Howeison, Project Hope of Houston
Fall 2007  Not Awarded
Spring 2007  Pastor Alan Clayton, The Ark Church
Fall 2006  Not Awarded
Spring 2006  Karen McCullough
Fall 2005  Lois Gibson, Forensic artist
Spring 2005  Bud Hatfield, Maxen Snowbar, and Reverend Wright
Fall 2004  Pamela Lovett, President, Economic Development, Greater Houston Partnership
Spring 2004  The Honorable Robert Eckles, Harris County Judge
Fall 2003  Not Awarded
Spring 2003  Dr. John H. Lienhard, U of H professor & radio personality
Fall 2002  Richard Alderman, The people’s lawyer on TV
Spring 2002  Margaret Carriere, Halliburton Vice-President
Fall 2001  Chuck George, Channel 2 TV weatherman
Spring 2001  Bob Lanier,  former Mayor of Houston
Fall 2000  Darian Ward, Channel 26 news anchor
Spring 2000  Chuck Doyle, Mayor of Texas City
Fall 1999  Ms. Carter, Started kids-meals-on-wheels
Spring 1999  Don Clark, Special Agent in Charge, Houston Division of the FBI
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Claudette Slims, Writer, motivational speaker, trainer, and communications consultant
Fall 1997  Melanie Lawson, KTRK-TV news and Rev William Lawson, Pastor Wheeler Ave Baptist Church
Spring 1997  Story Musgrave, Astronaut
Fall 1996  Vilma Luna, State Representative
Spring 1996  Bob Allen, Sports Director for Houston’s KTRK-TV
Fall 1995  Consuelo Kickbusch
Spring 1995  James F. McIngvale (Mattress Mac) and Robert Reid, Basketball player and coach
Fall 1994  Barbara Jordan, Orator, legislator, educator
Spring 1994  Dr. Red Duke, Doctor and TV personality
Fall 1993  Unknown
Spring 1993  Unknown
Fall 1992  Marvin Zindler, Channel 13
Spring 1992  Unknown
Fall 1991  Ellie Rucker, Lifestyle Columnist for the Austin American Statesman
Spring 1991  Col James W Mock, III
Fall 1990  Maria Antonietta Berriozabal, San Antonio Councilwoman
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Doug Johnson, KPRC radio talk show host and Channel 2 Weatherman
Spring 1988  Unknown
Fall 1988  Dr. Lee P Brown, Police Chief
Spring 1988  Ted Roberts, State Representative
Fall 1987  Unknown
Spring 1987  Unknown
Fall 1986  Ron Mullin

Gary McCown Toastmaster Spouse Award

This award is presented to the non-Toastmaster spouse of a Toastmaster whose support has facilitated the Toastmaster’s success in the organization.

District 56 Gary McCown Toastmaster Spouse Award Recipients
Year  Gary McCown Toastmaster Spouse Award Recipients
2019-2020  Terri Gatica
2018-2019  Not Awarded
2017-2018  Not Awarded
2016-2017  Betsy Prescott
2015-2016  Gary McCown

The District 56 Spirit of Success Award is presented in honor of BERT MANN.

Long after he had achieved his personal goals in Toastmasters, District 56 Governor and International Director, Bert continued his commitment to Toastmasters. During his 42 years as a Toastmaster, he contributed his knowledge, experience, legal expertise, and maintained regular attendance at Club and District meetings as long as his health permitted. He was a continuing mentor to individual Toastmasters as well as to District officers.

The award will be presented to a District 56 Toastmaster who exemplifies unselfish service year after year on behalf of Toastmasters.

District 56 Bert Mann Spirit of Success Award Recipients
Year  Bert Mann Spirit of Success Award Recipients
2019-2020  Carolyn Charney, DTM
2018-2019  Robert Bailey, DTM
2017-2018  Not Awarded
2016-2017  Don Samp, DTM
2015-2016  Jane Boucher
2014-2015  Richard Kummins, DTM
2013-2014  Kathy Kest, DTM
2012-2013  Jeannette Williams-Wade, DTM
2011-2012  Pamela McCown, DTM, PID
2010-2011  John Shults, PID
2009-2010  Karen Blake, DTM
2008-2009  John Chen
2007-2008  Diane Nino, DTM
2006-2007  Diane Nino, ACS, CL
2005-2006  Robert Galloway, CL
2004-2005  Jim Arnold, ATM-B
2003-2004  Jill Rowlands, DTM
2002-2003  Not Awarded
2001-2002  Linda Stiles, DTM
2000-2001  Not Awarded
1999-2000  Bennie Allen-Brooks, DTM
1998-1999  Narma Jean Bennett, DTM and Jim Thornton
1997-1998  Ferol Beer, DTM
1996-1997  Mercedes Baili, DTM
1995-1996  Not Awarded
1994-1995  Not Awarded
1993-1994  Not Awarded
1992-1993  Not Awarded
1991-1992  Not Awarded
1990-1991  Warren Richey
1989-1990  Guy Jones
1988-1989  Not Awarded
1987-1988  James Goff, DTM

This District 56 Standard of Excellence Award is presented in honor of DAVID ABEL.

A standard of excellence was a minimal quest for David. As District 56 Governor and Parliamentarian, David inspired and challenged everyone to their highest level of performance.

The award will be presented to a District 56 Toastmaster for exemplary achievement in either personal performance or performance of assigned district responsibilities.

District 56 David Abel Standard of Excellence Award Recipients
Year  David Abel Standard of Excellence Award Recipients
2019-2020  Robert Bailey, DTM
2018-2019  Jo Idoux, DTM
2017-2018  Not Awarded
2016-2017  Diane Nino, DTM
2015-2016  Pattie McGee
2014-2015  Kimberly Walker, DTM
2013-2014  Susan Marks, CC, CL
2012-2013  Carol Caraway, DTM
2011-2012  Suzette Jones-Shorter, ACB, ALB
2010-2011  David Rebeles, ACS, ALB
2009-2010  Donna Fossmeyer, DTM
2008-2009  Jessica Frost, ACB, CL
2007-2008  Kathy Miller, ACS, CL
2006-2007  Kevin Smith, DTM
2005-2006  John R. Moffitt, DTM
2004-2005  Margaret Henck, DTM
2003-2004  John Martin, DTM
2002-2003  Not Awarded
2001-2002  Angela Talbert, DTM
2000-2001  Not Awarded
1999-2000  Garry Bennett, DTM
1998-1999  Not Awarded
1997-1998  Judy Ragland, DTM
1996-1997  Jean Riggs, DTM
1995-1996  Not Awarded
1994-1995  Linda Carter, DTM
1993-1994  Paula Tunison, DTM
1992-1993  Not Awarded
1991-1992  Not Awarded
1990-1991  Mike Roth, DTM
1989-1990  Eloise Latson, DTM

This District 56 Achievement Award is presented in honor of SUZY GORMLEY.

Despite the depth of her physical distress, Suzy maintained an active role in Toastmasters culminating with her term as District 56 Governor in 1982-1983. She inspired all Toastmasters through her unfailing positive attitude, smiling and caring manner, passion for excellence, and her devotion to helping others succeed.

The award will be presented to a District 56 Toastmaster who, despite adversity, continues to regularly attend meetings, maintain leadership roles, and participate in Toastmasters activities.

District 56 Suzy Gormley Achievement Award Recipients
Year  Suzy Gormley Achievement Award Recipients
2019-2020  Becky Noe, DTM
2018-2019  Brent Jatko
2017-2018  Not Awarded
2016-2017  Fran Kanz, DTM
2015-2016  Chrystal Boyd
2014-2015  Belinda Brockman, ACG, ALB
2013-2014  Aaron Folse, DTM
2012-2013  Fran Kanz, DTM
2011-2012  Jim Hutchinson, ACS, ALB
2010-2011  Nida Ellis, DTM
2009-2010  Sharon M. Sharp, DTM
2008-2009  Gloria Combs, CL
2007-2008  Linda Peake, ACB
2006-2007  Chuck Dolce, ATM-G
2005-2006  Jim Hamilton, ATM-B
2004-2005  Shirley Gilbuena, DTM
2003-2004  Phil Potter, DTM
2002-2003  Not Awarded
2001-2002  Evelyn Kohlbrecher, DTM
2000-2001  Beth Horne, DTM
1999-2000  Not Awarded
1998-1999  Clarence Brooks, DTM
1997-1998  Art Casiraghi, DTM
1996-1997  Arthur Storer
1995-1996  Not Awarded
1994-1995  Lynda Shaw, DTM
1993-1994  Jill Rowlands, DTM

Toastmaster of the Year Award

This is typically awarded to a Toastmaster who is not a top District Officer, Division Director or Area Director, but who makes significant contributions to the goals and mission of the District throughout the entire year.   

Toastmaster of the Year Award Recipients
Year  Toastmaster of the Year Award Recipients
2019-2020  Ramona J. Smith, PM4
2018-2019  Terrie Green, DTM
2017-2018  Samantha Traylor, ACS, ALB
2016-2017  Gwen Sullivan, DTM
2015-2016  Allen Prescott, DTM, PDG
2014-2015  Doris Brooks, DTM
2013-2014  Chris Hester, ACS, ALB
2012-2013  Laurie Jimenez, DTM
2011-2012  Kashmira Sutaria, DTM
2010-2011  Stella Sakowski, ACS, ALS
2009-2010  Cecilia Lee, CC, CL
2008-2009  Doyle Peake, ACG/CL
2007-2008  Hettie Allsup, DTM
2006-2007  Richard Ruchhoeft, DTM
2005-2006  Jeannie Pullen, DTM
2004-2005  Jill Rowlands, DTM
2003-2004  April Renee Lauper, DTM
2002-2003  Jill Rowlands, DTM
2001-2002  Cynthia Abdon, DTM
2000-2001  David Gorski, ATM-B
1999-2000  Shari LeDonne Frisinger
1998-1999  John Borchardt
1997-1998  Anita Wright
1996-1997  Mercedes Balli / Barbara Shareef
1995-1996  Linda Stiles
1994-1995  Johnnie Salazar
1993-1994  Mercedes Balli
1992-1993  Unknown
1991-1992  Charles England
1990-1991  Jill Rowlands
1989-1990  Jeff Riggs
1988-1989  Karen Rohr
1987-1988  Jean Fontenot (Riggs)
1986-1987  Mary Ellen Hughes
1985-1986  Roy Poole

Lone Star Mentoring Year Award

This award is presented to the Toastmaster who makes the greatest difference in the lives of others by supporting leadership through mentoring leaders.

Lone Star Mentoring Award Recipients
Year  Lone Star Mentoring Award Recipients
2019-2020  Sharla Ozen, DTM
2018-2019  Not Awarded
2017-2018  Not Awarded
2016-2017  Robert Bailey, ACB, CL
2015-2016  Karen Blake, DTM, PID

Division Director of the Year Award (formerly Division Governor prior to July 2015)

Given annually to the Division Director with the most outstanding performance in membership building and retention, club extension, education/training, leadership and other areas critical to district success.

Division Director of the Year Award Recipients (2015-present)
Year  Division Director of the Year Award Recipients (2015-present)
2019-2020  Jennifer Guhlin, IP5
2018-2019  Sally Boyd, DTM
2017-2018  Robert Bailey, DTM
2016-2017  Keith Romaine, ATMS, CL
2015-2016  Kathy Kest, DTM
Division Governor of the Year Award Recipients (1985-2014)
Year  Division Governor of the Year Award Recipients (1985-2014)
2014-2015  Amber Fessler, ACS, ALB
2013-2014  Cynthia Abdon, DTM
2012-2013  Linda Migura, DTM
2011-2012  David Rebeles, DTM
2010-2011  Sheryl Smith, DTM
2009-2010  Hettie Allsup
2008-2009  Aundrea Romeo
2007-2008  Patricia Cotton
2006-2007  Jill Rowlands Moffitt
2005-2006  Jocelyn Williams
2004-2005  Cynthia St. Dennis
2003-2004  John Simpson
2002-2003  Cynthia St. Dennis
2001-2002  Phil Potter
2000-2001  Kim Thomen
1999-2000  Linda Goldberg
1998-1999  Bennie Allen-Brooks
1997-1998  Marcia Hudgens
1996-1997  Maria Larsen / Carol Heil
1995-1996  Karen Monsen
1994-1995  Caroline Powers
1993-1994  David Brooks
1992-1993  Unknown
1991-1992  R.G. (Guy) Jones
1990-1991  Nancy Gee
1989-1990  Linda Chopra (Carter)
1988-1989  Alene Haynes
1987-1988  Unknown
1986-1987  Unknown
1985-1986  Lisa Weger, DTM

Area Director of the Year Award (formerly Area Governor prior to July 2015)

This award recognizes an Area Director whose dedication, commitment, and area team significantly contributed towards achieving the district mission.  

Area Director of the Year Award Recipients (2015-present)
Year  Area Director of the Year Award Recipients (2015-present)
2019-2020  Michele Cuellar, DTM
2018-2019  Sharla Ozen, MS5
2017-2018  Nancy Mercer, ACS, ALB
2016-2017  Maria Pollard, ACS, ALB
2015-2016  Stephen Ko
Area Governor of the Year Award Recipients (1985-2014)
Year  Area Governor of the Year Award Recipients (1985-2014)
2014-2015  Connie Spain, CC, ALB
2013-2014  Lisa Burrell, DTM
2012-2013  Javier Florez, DTM
2011-2012  Paul Potter, ACS
2010-2011  Gary Becroft, CC, CL
2009-2010  Sheryl Smith
2008-2009  Jim Harrington
2007-2008  Sara Blumenfeld
2006-2007   Susan V. Dixon
2005-2006  John Martin
2004-2005  James Dietiker
2003-2004  Gene Bruce
2002-2003  Bruce A. Atkins
2001-2002  Allen Prescott
2000-2001  Phil Potter
1999-2000  Kim Thomen
1998-1999  Sheryl Wallace
1997-1998  David Wood
1996-1997  Frances Rubio / Judith Michaels
1995-1996  Maria Larsen
1994-1995  Karen Monsen
1993-1994  Larry Geffert
1992-1993  Unknown
1991-1992  Michael Glenn
1990-1991  Herb Monks
1989-1990  Clifford Johnson
1988-1989  Mercedes Balli
1987-1988  Shay Noah
1986-1987  Rick Link
1985-1986  Fitz Husbands, ATM

Club Officer of the Year Award

This award recognizes a Club Officer whose dedication, commitment, and area team significantly contributed towards achieving success for the Club and its members.  Complete the nomination form and email to [email protected] by midnight on March 31st.  A special committee will review all nomination forms and select the seven club officers to be recognized at the annual Spring Conference.

Club President of the Year Award Recipients
Year  Club President of the Year Award Recipients
Spring 2020  Elizabeth Ruiz, Greenway Plaza Toastmasters
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Troy Rockett, Katy Toastmasters
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Rose Williams, Determined to Master Speaking
Spring 2017  Jo Idoux, Spirited Speech Masters
Fall 2016  Charles Danna, CyFair Super Speakers
Spring 2016  Bruce Garrett
Fall 2015  Judy Pappas
Spring 2015  Linda Rudd, Financially Speaking
Fall 2014  Patti Evans, Foster Wheeler Toastmasters
Spring 2014  David Janson, Speaking of Shell
Fall 2013  Connie Spain, Telfair Toastmasters
Spring 2013  Timothy Rojas, Club # 2521
Fall 2012  Brie Lewis, Club # 799729
Spring 2012  Juzaifah Razali, Club # 8608
Fall 2011  Javier Florez, Club # 2521
Spring 2011  Preeti Yadav, Club# 1187747
Fall 2010  Susan Lawson, Club # 799729
Spring 2010  Bruce Hewitt, Club # 2521
Fall 2009  Carol Cowden, Club # 2386
Spring 2009  Lois Voth, Club # 8937
Fall 2008  Linda Peake, Club # 5831
Spring 2008  Gayle Conners, Club # 1120750
Fall 2007  Sheryl Smith, Club # 1089588
Spring 2007  Sara Blumenfeld, Club # 6599
Fall 2006  Teg Gregory, Club # 6918
Spring 2006  Okechukwu Ofili, Club # 791090
Fall 2005  John Martin, Club # 9951
Spring 2005  Dan Gormley, Club # 839
Fall 2004  Autumn Osborne, Club # 2521
Spring 2004  Bob Robleto, Club # 2386
Fall 2003  Scott E. Burman, Club # 8607
Spring 2003  Mark McLin, Club # 7814
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Mark Barber, Club # 109
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  John R. Moffitt, Club # 484
Fall 2000  Unknown
Spring 2000  Unknown
Fall 1999  Unknown
Spring 1999  Unknown
Fall 1998  Hugh Vrsalovic
Spring 1998  Kevin Faske, Club # 7666
Fall 1997  Unknown
Spring 1997  Unknown
Fall 1996  Unknown
Spring 1996  Unknown
Fall 1995  Unknown
Spring 1995  George Tejadilla
Fall 1994  Unknown
Spring 1994  Unknown
Fall 1993  Unknown
Spring 1993  Unknown
Fall 1992  Unknown
Spring 1992  Unknown
Fall 1991  Unknown
Spring 1991  Unknown
Fall 1990  Marilyn McConnell
Spring 1990  Dr. Alan Griffin
Fall 1989  Jean Lopez-Cepero
Spring 1989  Frances Merritt, JSC Toastmasters
Fall 1988  Unknown
Spring 1988  Unknown
Fall 1987  Ken Schutt, Texas Eastern
Spring 1987  Ruth Lundberg, Business & Prof
Fall 1986  Unknown
Spring 1986  Hanna Vanderbrock, Southwestern
Fall 1985  Randy Nichols, Tech Talkers
Club Vice President Education of the Year Award Recipients
Year  Club Vice President Education of the Year Award Recipients
Spring 2020  Shan Yang, Katy Toastmasters
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Laura Folley, CITGO Voice
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Debbie Gregori, Katy Toastmasters
Spring 2017  Amber Fessler, CITGO Voice
Fall 2016  Brie Lewis, Memorial City
Spring 2016  Srimathi Gopalan
Fall 2015  Lorrine Bhatnager
Spring 2015  Beyi Bussir, Spring Ahead Speakers
Fall 2014  Kamote Bolden, Houston Public Works Toastmasters
Spring 2014  Vinod Narayan, Bechtel Ice Breakers
Fall 2013  Belinda Gault, Blue Frog Toastmasters
Spring 2013  Michael Masek, Club # 2755
Fall 2012  Soraya Mohammed, Club # 5472
Spring 2012  Kayzad J. Vajifdar, Club # 1187747
Fall 2011  Judy Pappas, Club # 799729
Spring 2011  Bridgette Woods, Club# 791090
Fall 2010  Diane Nino, Club # 5698
Spring 2010  Linda Goldberg, Club # 2756
Fall 2009  Zuli Fang, Club # 5768
Spring 2009  Kenneth Carper, Club # 1382168
Fall 2008  Chad Greenough, Club # 4570
Spring 2008  Jim McClesky,  Club # 2892
Fall 2007  Kenneth Cain, Club # 6918
Spring 2007  John R. Moffitt, Club # 3189
Fall 2006  Stephanie Hayes, Club # 811684
Spring 2006  Tim DeRosa, Club # 6659
Fall 2005  Sara Blumenfeld, Club # 6599
Spring 2005  Greg Hennig, Club # 839
Fall 2004  Dan Gormley, Club # 839
Spring 2004  Katina Hadnott, Club # 6981
Fall 2003  Cong X. Dinh, Club # 2386
Spring 2003  Unknown
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Unknown
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  Not Awarded
Fall 2000  Not Awarded
Spring 2000  Not Awarded
Fall 1999  Not Awarded
Spring 1999  Unknown
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Not Awarded
Fall 1997  Not Awarded
Spring 1997  Not Awarded
Fall 1996  Not Awarded
Spring 1996  Not Awarded
Fall 1995  Not Awarded
Spring 1995  Not Awarded
Fall 1994  Not Awarded
Spring 1994  Not Awarded
Fall 1993  Not Awarded
Spring 1993  Not Awarded
Fall 1992  Not Awarded
Spring 1992  Not Awarded
Fall 1991  Not Awarded
Spring 1991  Not Awarded
Fall 1990  Not Awarded
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Not Awarded
Spring 1989  Not Awarded
Fall 1988  Not Awarded
Spring 1988  Not Awarded
Fall 1987  Not Awarded
Spring 1987  Not Awarded
Fall 1986  Not Awarded
Spring 1986  Not Awarded
Fall 1985  Not Awarded
Club Vice President Membership of the Year Award Recipients
Year  Club Vice President Membership of the Year Award Recipients
Spring 2020  Khrhysna McKinney, Liberated TM
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Sobreta Harris, CITGO Voice
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Sobreta Harris, CITGO Voice
Spring 2017  Sarah Gonzales, American General
Fall 2016  Mary Fairmount, City West
Spring 2016  Richard Zamora
Fall 2015  Robert Bailey, Citgo
Spring 2015  Robert Bailey, Citgo
Fall 2014  Sumiti Lamichhane, Worly Parsons
Spring 2014  Samuel Maldonado, #Great All Over
Fall 2013  Sayantan Chatterjee, Westhollow Toastmasters
Spring 2013  Fabiana Manzo, Club # 3907
Fall 2012  Karen G. Blake, Club # 9268
Spring 2012  Shane Kidwell, Club # 484
Fall 2011  Diane Nino, Club # 6422
Spring 2011  Xiuli Wang, Club # 799229
Fall 2010  Jody White, Club # 2755
Spring 2010  Valerie Vogt, Club # 6918
Fall 2009  Chris Esqueveria, Club # 505
Spring 2009  Amber Blasko, Club # 8120
Fall 2008  Kathy Miller, Club # 799729
Spring 2008  Jeannie Priutt, Club# 6918
Fall 2007 Carla Fair-Wright, Club # 890353
Spring 2007 Yus Krisanto, Club # 4969
Fall 2006  Dominique Denton, Club # 799729
Spring 2006  Joyce Foster, Club # 9511
Fall 2005  Michele Yagi, Club # 3402
Spring 2005  Terri Johnson, Club # 692602
Fall 2004  Unknown
Spring 2004  Taryl Jones, Club # 7814
Fall 2003  Stephen Siegel, Club # 7814
Spring 2003  Unknown
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Unknown
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  Not Awarded
Fall 2000  Not Awarded
Spring 2000  Not Awarded
Fall 1999  Not Awarded
Spring 1999  Not Awarded
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Not Awarded
Fall 1997  Not Awarded
Spring 1997  Not Awarded
Fall 1996  Not Awarded
Spring 1996  Not Awarded
Fall 1995  Not Awarded
Spring 1995  Not Awarded
Fall 1994  Not Awarded
Spring 1994  Not Awarded
Fall 1993  Not Awarded
Spring 1993  Not Awarded
Fall 1992  Not Awarded
Spring 1992  Not Awarded
Fall 1991  Not Awarded
Spring 1991  Not Awarded
Fall 1990  Not Awarded
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Not Awarded
Spring 1989  Not Awarded
Fall 1988  Not Awarded
Spring 1988  Not Awarded
Fall 1987  Not Awarded
Spring 1987  Not Awarded
Fall 1986  Not Awarded
Spring 1986  Not Awarded
Fall 1985  Not Awarded
Club Vice President Public Relations of the Year Award Recipients
Year  Club Vice President Public Relations of the Year Award Recipients
Spring 2020  Zenia Shipp, Young Professional SE Toastmasters
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Amy Connell, Missouri City Toastmasters
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Sherbanu Kadibhai, Katy Toastmasters
Spring 2017  Tyra LaRocca, Spring Ahead Speakers
Fall 2016  Sanjeet Menon, Citgo Voice
Spring 2016  Stephen Jones
Fall 2015  Cory Harklock
Spring 2015  Jane Boucher, Talking Heads
Fall 2014  Otis Marks, Successfully Speaking
Spring 2014  Mark Harris, Conroe Speaks
Fall 2013  Elen Eastham, Talk is Cheap
Spring 2013  Stuart Blank, Club # 1696898
Fall 2012  Bruce Garrett, Club # 1314186
Spring 2012  Jody White, Club # 2755
Fall 2011  Aparna Verna, Club # 484
Spring 2011  Phil Yeh, Club # 8894
Fall 2010  David Dewhurst, Club # 6918
Spring 2010  Rob Roberts, Club # 6918
Fall 2009  Lauren Raber, Club # 9268
Spring 2009  Patti Magee, Club # 799729
Fall 2008  Sharon West, Club # 6701
Spring 2008  Diane Nino, Club # 9951
Fall 2007  Jessica Frost, Club # 799729
Spring 2007  Vivian Li, Club # 8609
Fall 2006  Wilson League, Club # 744683
Spring 2006  Not Awarded
Fall 2005  Diane Nino, Club # 5698
Spring 2005  Jill Rowlands, Club # 3189
Fall 2004  Unknown
Spring 2004  Donna Yoho, Club # 5498
Fall 2003  Linda S. Posey, Club # 6659
Spring 2003  Unknown
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Unknown
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  Not Awarded
Fall 2000  Not Awarded
Spring 2000  Not Awarded
Fall 1999  Not Awarded
Spring 1999  Not Awarded
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Not Awarded
Fall 1997  Not Awarded
Spring 1997  Not Awarded
Fall 1996  Not Awarded
Spring 1996  Not Awarded
Fall 1995  Not Awarded
Spring 1995  Not Awarded
Fall 1994  Not Awarded
Spring 1994  Not Awarded
Fall 1993  Not Awarded
Spring 1993  Not Awarded
Fall 1992  Not Awarded
Spring 1992  Not Awarded
Fall 1991  Not Awarded
Spring 1991  Not Awarded
Fall 1990  Not Awarded
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Not Awarded
Spring 1989  Not Awarded
Fall 1988  Not Awarded
Spring 1988  Not Awarded
Fall 1987  Not Awarded
Spring 1987  Not Awarded
Fall 1986  Not Awarded
Spring 1986  Not Awarded
Fall 1985  Not Awarded
Club Secretary of the Year Award Recipients
Year  Club Secretary of the Year Award Recipients
Spring 2020  Jody White, Katy Toastmasters
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Sobreta Harris, CITGO Voice
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Rae Ann George, Determined to Master Speaking
Spring 2017  Shannon Pierce, Outspoken Club
Fall 2016  Patricia Koch, Medically Speaking
Spring 2016  Angela Gott
Fall 2015  Danielle Petty
Spring 2015  Belinda Gault, Blue Frog Toastmasters Club
Fall 2014  Daisy Dai, Worly Parsons
Spring 2014  Arzella Miller, Pearland Toastmasters
Fall 2013  Archie Webster, Visualize Success
Spring 2013  Claudia Galdos, Club # 1294652
Fall 2012  Lisa Davis, Club # 2580012
Spring 2012  Leslie Lee, Club # 2521
Fall 2011  Ruth Vaczi, Club # 1314186
Spring 2011  Doris Brooks, Club # 609083
Fall 2010  Arlene Hennessey, Club # 6999
Spring 2010  Ray Schuette, Club # 621758
Fall 2009  Diane Nino, Club # 9951
Spring 2009  Sharon Sharp, Club # 6701
Fall 2008  Leonard Martin, Club # 8120
Spring 2008  Susan Lawson, Club # 799729
Fall 2007  Shirley Sandlin, Club # 8937
Spring 2007  Paul Bukowski, Club # 505
Fall 2006  Betzi DeLaRosa, Club # 9511
Spring 2006  Ava Sloan, Club # 6599
Fall 2005  Nicole McKibbin, Club # 5831
Spring 2005  Joy Moran, Club # 3897
Fall 2004  Unknown
Spring 2004  Paul Bukowski, Club # 505
Fall 2003  Laura Thompson, Club # 8607
Spring 2003  Unknown
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Unknown
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  Not Awarded
Fall 2000  Not Awarded
Spring 2000  Not Awarded
Fall 1999  Not Awarded
Spring 1999  Not Awarded
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Not Awarded
Fall 1997  Not Awarded
Spring 1997  Not Awarded
Fall 1996  Not Awarded
Spring 1996  Not Awarded
Fall 1995  Not Awarded
Spring 1995  Not Awarded
Fall 1994  Not Awarded
Spring 1994  Not Awarded
Fall 1993  Not Awarded
Spring 1993  Not Awarded
Fall 1992  Not Awarded
Spring 1992  Not Awarded
Fall 1991  Not Awarded
Spring 1991  Not Awarded
Fall 1990  Not Awarded
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Not Awarded
Spring 1989  Not Awarded
Fall 1988  Not Awarded
Spring 1988  Not Awarded
Fall 1987  Not Awarded
Spring 1987  Not Awarded
Fall 1986  Not Awarded
Spring 1986  Not Awarded
Fall 1985  Not Awarded
Club Treasurer of the Year Award Recipients
Year  Club Treasurer of the Year Award Recipients
Spring 2020  Elias Onate, Missouri City Toastmasters
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Laura Folley, CITGO Voice
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Isaac Berry, CITGO Voice
Spring 2017  David Dewhurst, Spring Ahead Speakers
Fall 2016  Pamela McCown, Dining Out Toastmasters
Spring 2016  Barry Wiener
Fall 2015  Cecilia Lee
Spring 2015  Linda Hammond, Deer Park
Fall 2014  Stephen Ko, TACL
Spring 2014  Laurie Colicci,  Park 10 Talkers
Fall 2013  Corrie Harris, The Iron Jaws
Spring 2013  Matthew Johnson, Club # 1187747
Fall 2012  Lori Brown, Club # 5472
Spring 2012  David Pazda, Club # 6659
Fall 2011  Bibi Wadsworth, Club # 4969
Spring 2011  Mitesh Joshi, Club # 1187747
Fall 2010  Bibi Wadsworth, Club # 4969
Spring 2010  Ann Hooper, Club # 1187747
Fall 2009  Seema Aggarwal, Club # 505
Spring 2009  Renee Nelson, Club # 799729
Fall 2008  Doyle C. Peake, Club # 5831
Spring 2008  Jody White, Club # 2755
Fall 2007  Doyle C. Peake, Club # 5831
Spring 2007  Doyle C. Peake, Club # 5831
Fall 2006  Linda Williams, Club # 9511
Spring 2006  Renay Jacobs, Club # 8609
Fall 2005  Shawn Layton, Club # 5831
Spring 2005  Susan Hemminger, Club # 3273
Fall 2004  Unknown
Spring 2004  Pamela Rush, Club # 505
Fall 2003  Theresa Legendre, Club # 5768
Spring 2003  Unknown
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Unknown
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  Not Awarded
Fall 2000  Not Awarded
Spring 2000  Not Awarded
Fall 1999  Not Awarded
Spring 1999  Not Awarded
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Not Awarded
Fall 1997  Not Awarded
Spring 1997  Not Awarded
Fall 1996  Not Awarded
Spring 1996  Not Awarded
Fall 1995  Not Awarded
Spring 1995  Not Awarded
Fall 1994  Not Awarded
Spring 1994  Not Awarded
Fall 1993  Not Awarded
Spring 1993  Not Awarded
Fall 1992  Not Awarded
Spring 1992  Not Awarded
Fall 1991  Not Awarded
Spring 1991  Not Awarded
Fall 1990  Not Awarded
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Not Awarded
Spring 1989  Not Awarded
Fall 1988  Not Awarded
Spring 1988  Not Awarded
Fall 1987  Not Awarded
Spring 1987  Not Awarded
Fall 1986  Not Awarded
Spring 1986  Not Awarded
Fall 1985  Not Awarded
Club Sergeant at Arms of the Year Award Recipients
Year  Club Sergeant at Arms of the Year Award Recipients
Spring 2020  Ulysses Soto, Missouri City Toastmasters
Spring 2019  Not Awarded
Fall 2018  Troy Rockett, Katy Toastmasters
Spring 2018  Not Awarded
Fall 2017  Carolyn Charney, North Houston Project Mgmt
Spring 2017  Cathy Landry, Spring Ahead Speakers
Fall 2016  Nithya Rajasekar, Citgo Voice
Spring 2016  Sergio Aquilar
Fall 2015  Jude Wiggins
Spring 2015  Cherrie Burns, Talking Heads Toastmasters
Fall 2014  Glen Heil, The Woodlands Toastmasters
Spring 2014  Gina Shannon, Skyline District Toastmasters
Fall 2013  Bill Sullivan, Dining Out Toastmasters
Spring 2013  Judy Marshall, Club # 6918
Fall 2012  Belinda Brockman, Club # 9951
Spring 2012  Darrell Maness, Club # 4969
Fall 2011  Phil Sutton, Club # 2755
Spring 2011  Kayzad Jimmy Vajifdar, Club # 1187747
Fall 2010  Eric Cherian, Club # 6294
Spring 2010  Linda Whitener, Club # 5337
Fall 2009  John Robert Behrman, Club # 9951
Spring 2009  Darrel Preen, Club # 2756
Fall 2008  Rose Campos, Club # 1042102
Spring 2008  Roxanne Dalton, Club # 4944
Fall 2007  Alvin Watts, Club # 9511
Spring 2007  Harry N. Patel, Club # 2995
Fall 2006  John Mann, Club # 3907
Spring 2006  Steve Bleumfeld, Club # 6599
Fall 2005  Danny Stacy, Club # 5831
Spring 2005  John R. Behrman, Club # 9951
Fall 2004  Unknown
Spring 2004  John R. Behrman, Club # 9951
Fall 2003  Aaron Folse, Club # 6659
Spring 2003  Unknown
Fall 2002  Not Awarded
Spring 2002  Unknown
Fall 2001  Unknown
Spring 2001  Not Awarded
Fall 2000  Not Awarded
Spring 2000  Not Awarded
Fall 1999  Not Awarded
Spring 1999  Not Awarded
Fall 1998  Not Awarded
Spring 1998  Not Awarded
Fall 1997  Not Awarded
Spring 1997  Not Awarded
Fall 1996  Not Awarded
Spring 1996  Not Awarded
Fall 1995  Not Awarded
Spring 1995  Not Awarded
Fall 1994  Not Awarded
Spring 1994  Not Awarded
Fall 1993  Not Awarded
Spring 1993  Not Awarded
Fall 1992  Not Awarded
Spring 1992  Not Awarded
Fall 1991  Not Awarded
Spring 1991  Not Awarded
Fall 1990  Not Awarded
Spring 1990  Not Awarded
Fall 1989  Not Awarded
Spring 1989  Not Awarded
Fall 1988  Not Awarded
Spring 1988  Not Awarded
Fall 1987  Not Awarded
Spring 1987  Not Awarded
Fall 1986  Not Awarded
Spring 1986  Not Awarded
Fall 1985  Not Awarded
DISTRICT CLUB

Club news

Find out about our latest club news and events throughout District 56.

DISTRICT CLUB

District News

Find out about our latest District 56 news and events.

DISTRICT CLUB

MEMBER SPOTLIGHTS

Find out about our members, their experiences, and how they have benefited from Toastmasters.